Miody i produkty pszczele Pszczeli ogród edukacyjny Akcja Ratuj Pszczoły Baza Roślin Miododajnych Ja i moja pasieka Kontakt
O akcji Ratuj Pszczoły Manifest Ratuj Pszczoły Infopunkt Ratuj Pszczoły Warsztaty Edukacyjne Zrób do sam Murarki ogrodowe Ratuj Pszczoły na Facebooku
starter z murarkami ogrodowymi

Starter z murarkami

Najprostsza droga, żeby murarki zamieszkały u Ciebie!

W tym roku przygotowałem startery z murarkami z mojej hodowli. Starter wystarczy umieścić w hotelu dla owadów, albo na ogrodzie, w odpowiednim miejscu przygotować gniazdo dla murarek (materiał gniazdowy również przygotowałem) i czekać aż murarki się wygryzą :)

Więcej o starterze i przygotowaniu gniazda dla murarek znajdziesz tutaj:

Starter z murarkami i przygotowanie gniazda murarek
murarka ogrodowa

Murarki Ogrodowe

Murarki Ogrodowe to pszczoły samotnice. Można powiedzieć, że samiczki to kobiety niezależne - każda budują swój własny dom i wychowują tam potomstwo, wszystko robią same. Z tego powodu NIE ŻĄDLI, bo po co ryzykować życie, kiedy trzeba wychowywać dzieci!

Okres aktywności i zapylanie - murarki w ogrodzie można spotkać od kwietnia do czerwca, kiedy kwitną drzewa owocowe. Murarki nie odlatują daleko od gniazda i nie są tak wybredne jak pszczoły miodne, więc zapylają w ogrodzie wszystko po kolei.

Cykl życia - murarki wygryzają się z kokonów na wiosnę, najpierw samce, które czekają na wygryzienie się samic i spełnić swój męski obowiązek podtrzymania gatunku. Zapłodnione samiczki szukają miejsc na gniazdo - lubią otwory w miejscach nasłonecznionych. W otworach budują z ziemi ścianki tworząc małe komory. W każdej komorze umieszczają pyłek, nektar i składają jajeczko. Z jajeczka wyklura się larwa, która przędzie kokon, w którym późnym latem przepoczwarza się w pszczołę. Pszczoła spędza zimę w kokonie i dopiera na wiosnę kolejnego roku wygryza się. I tak cykl się zamyka i powtarza co roku.

Murarki chętnie osiedlają się w pobliżu miejsca, z którym się wygryzły.


Gniazdo, czyli gdzie lubią mieszkać murarki...

Murarki kiedyś głównie gniazdowały w otworach glinianych ścian budynków. Wraz ze zmianą technologii budowy potrzebują naszej pomocy, żeby móc założyć gniazdo.

Murarki lubią wszelkie otwory o średnicy kilku milimetrów, gdzie mogą budować komory dla potomstwa. Mogą więc być to rurki trzciny, nawiercone drewniane klocki, cegły z otworami itd.

Lokalizacja gniazda - murarki lubią miejsca słoneczne i osłoniete od wiatru i deszczu.

Kolonie murarek - murarki to pszczoły samotnice, ale chętnie żyją w koloniach. Wiele niezależnych pszczół chętnie żyje w swoim sąsiedztwie, tworzą takie osiedla niezależnych kobiet :)


murarki ogrodowe

Moja hodowla murarek

Moja przygoda z murarkami zaczęła się w roku 2015, kiedy to zakupiłem pierwsze rurki. Obchodziłem się z nimi tak ostrożnie, żeby nawet ziarenko piasku nie wypadło. Na wiosnę wszytko było dobrze, murarki się wygryzły i dzielnie pracowały.

Zimą 2016 roku postanowiłem sprawdzić, jak mają się kokony. Wtedy okazało się, że życie murarek nie jest łatwe i też mają wielu wrogów. Opracowałem więc swoje metody czyszczenia gniazd, pomocy murarkom, co murarkom się spodobało i ułatwiło życie.

Teraz stopniowo powiekszam hodowlę i wprowadzam nowe udogodnienia, żeby murarki miały się jak najlepiej :)


czyszczenie gniazda murarek

Czyszczenie gniazda murarek

W przygotowaniu...


wrogowie i przyjaciele murarki ogrodowej

Wrogowie i przyjaciele Murarki ogrodowej

W przygotowaniu...


Pasieka Wędrowna Marcina Musiałczyka
Lipska 7/9, 51-003 Wrocław
marcin.musialczyk@gmail.com
tel.: 793-387-965